Arpmon

From NMS
Revision as of 00:53, 21 December 2007 by Vokac (Talk | contribs) (New page: =Monitorování stanic na síti= arpmon - https://comp.fjfi.cvut.cz/comp/browser/arpmon Jak už název napovídá, jedna se o daemona, který monitoruje ARP pakety na sítí. Tyto pakety...)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Monitorování stanic na síti

arpmon - https://comp.fjfi.cvut.cz/comp/browser/arpmon

Jak už název napovídá, jedna se o daemona, který monitoruje ARP pakety na sítí. Tyto pakety musí poslat každá stanice, pokud chce IP protokolem komunikovat na sítí. Šíří se broadcastem na L2, takže na switchovaném segmentu je lze kdekoliv odposlechnout a získat tak informací o IP<->MAC běžících strojů (pominu teď ARP útoky na L2, které by nejen v monitoringu nadělali pěkný zmatek). Získané informace slouží k detekci

  • neregistrovaných zařízení
  • zařízení s registraci pro jinou IP než aktuálně používají
  • konfliktu IP adres (není spolehlivě na 100%, viz. dále)
  • neschválených DHCP serverů (detekuje se jiný typ paketů)

Vzhledem k detekci paketů z L2 vrstvy je nutné, aby monitorovací daemon běžel na lokální síti. Zatím běží v Trojance a Břehovce.

Neregistrovaná zařízení

Podle nějakých pravidel připojení k ČVUT/CESNET sítí, bychom měli být schopni identifikovat všechna zařízení připojena do naší sítě a je předpokládám na správcích jednotlivých subnetu, aby to zajistily. Tento monitoring usnadní vyhledávání neregistrovaných zařízení o nichž bude správce segmentu informován mailem, který obsahuje další info (výrobce, odkazy na výskyt zařízení na sítí, port na switch, ...). Dokud nebude zařízení korektně zaregistrováno, budou se maily v pravidelném intervalu posílat znova. Existují také IP rozsahy pro neregistrovaná zařízení (není posílán mail správci) - takové IP dostává standardně neregistrované zařízení od DHCP serverů, aby mohla být provedena jeho registrace


Špatná registrace

Některá zařízení mohou v průběhu času změnit svoji IP adresu. Pokud došlo k nějaké chybě, bude správce upozorněn na vznikly problém. Pokud šlo o záměr, tak informační mail poslouží k tomu, aby bylo zařízení (pře)zaregistrováno s aktuální adresou. Zaregistrována adresa je také použita v případě, že zařízení získává IP od DHCP serverů. Existuje speciální hodnota "dynamic", která slouží pro zařízení u nichž není potřeba stále stejná pevná adresa (typický notebooky). V Trojance/(Brehovce) je pro tyto účely vyhrazen segment 147.32.7.0/24 (zásuvky), 147.32.11.0/24 (eduroam), 172.16.21.0/24 (wififjfi). Práva měnit registrace IP mají pouze správci, protože tyto informace jsou přímo přebírány do konfigurace DHCP serverů. Uživatelské zařízení má po registraci na https://nms.fjfi.cvut.cz/user/register.php automaticky nastavenou IP adresy na "dynamic".


Konflikty IP

Konflikty IP adres jsou detekovány tak, že je měřen čas mezi výskytem různých MAC adres používajících stejnou IP adresu. Pokud je rozdíl menší než 2 minuty, je poslán mail s informacemi o konfliktu. Vzhledem k použité metodě může docházet občas k falešným poplachům v případě, že by DHCP server uvolněnou adresu recykloval během 2 minut (nepravděpodobné pro ISC DHCP, vcelku možné pro Microsofti DHCP). Další problém může nastat u zařízení, které mají více síťových interfacu a používají linux (všechny notebooky) - tam se občas stává, že se na sítí objeví ARP z druhé síťovky s její MAC ale IP první síťovky. Z toho důvodů nejsou posílány informace o konfliktu v případě, že obě síťovky jsou zaregistrovány u jednoho zařízení. Bohužel většina zařízení se dvěma interfacema má také dvě registrace (dáno mechanizmem fungování registraci přes register.php resp. přes autentizaci do wifi sítě). V tom případě správci může dojít falešné info o konfliktu, které se bude vyznačovat tím, že administrátorem obou konfliktních zařízení by měla být jedna osoba - to je pak nutné vzít křišťálovou koulí... (jistou indicií může být to, že jedna MAC patří ethernetovemu a druhá wireless interfacu).


Neschválený DHCP server

Odchytáváním DHCP broadcastu na L3 je možné detekovat neschválený / omylem zapnutý DHCP server, který může na sítí nadělat pěknou paseku. Informace je ihned odeslána na adresy správců daného segmentu + správce budovy. Vzhledem k povinným registracím by snad neměl být problém rychle dohledat viníka a DHCP server zastavit. Další možností je pořídit lepší switche s podporou filtrovaní DHCP zpráv z nedůvěryhodných portů.


Informace pro uživatele

Každé registrované zařízení má svého správce. V případě výše popsaných problémů je (v některých případech) posílán informační mail i na adresu tohoto správce. V tuto chvíli se posílají informace o neschváleném DHCP a o konfliktu IP adres (jen takových, kdy jde o konflikt mezi zařízeními, které nemají stejného správce viz. výše, a zařízení nemá rezervovanou statickou IP adresu). Jde o to, že správcem je prakticky kdokoliv, kdo si zaregistruje svůj počítač a nemusí tomu moc rozumět. Z toho důvodů jsou mu posílány informace jen o nejzávažnějších problémech. Ostatní by měli řešit správci příslušných IP rozsahu.