Difference between revisions of "Registrace MAC"

From NMS
Jump to: navigation, search
(Popis řešení)
(Možnosti zabezpečení proti neoprávněnému přístupu)
Line 36: Line 36:
 
=Možnosti zabezpečení proti neoprávněnému přístupu=
 
=Možnosti zabezpečení proti neoprávněnému přístupu=
  
*současné řešení + informace o problematických registrací z monitorovacího daemona [https://comp.fjfi.cvut.cz/comp/browser/arpmon arpmon]
+
*současné řešení + informace o problematických registrací z [[arpmon|monitorovacího daemona]] [https://comp.fjfi.cvut.cz/comp/browser/arpmon arpmon]
 
*povolení routovaní na CISCO pouze adres přidělených od DHCP (nutné precizní zařazení do VLAN - netriviální resp. trošku pracné, ale možné realizovat)
 
*povolení routovaní na CISCO pouze adres přidělených od DHCP (nutné precizní zařazení do VLAN - netriviální resp. trošku pracné, ale možné realizovat)
 
*autentizace LAN klientů přes RADIUS (nemožné realizovat bez switchů s podporou RADIUS autentizace)
 
*autentizace LAN klientů přes RADIUS (nemožné realizovat bez switchů s podporou RADIUS autentizace)

Revision as of 23:55, 20 December 2007

Popis řešení

Povinné registrace síťových zařízení jsou na FJFI (v Trojance) řešeny (primitivně) na úrovni přidělování různých adres DHCP serverem. Sice se toto řešení dá lehce obejít, ale primárním účelem není zabezpečit síť proti neoprávněnému používání, ale možnost dohledat zařízení v případě stížností (možnosti zabezpečení jsou uvedeny na konci).

Stroje, které nejsou v databázi dostávají IP adresy že speciálního rozsahu (Trojanka 172.16.11.0/24), který není routován ven. S touto adresou se uživatel dostane pouze na web stránku s registračním formulářem. Po vyplnění tohoto formuláře (zatím se nepožaduje žádné ověření zadaných údajů) je ihned povolen přístup "ven". Uživatel má sice stále privátní adresu, ale na nms.fjfi.cvut.cz je přidáno pravidlo, které pro danou IP a MAC adresu povolí NAT. Toto pravidlo je automaticky smazáno, když dané zařízení není delší dobu (hodinu) dostupné pomoci ARPingu.

Konfigurace DHCP serveru se (zatím) updatuje každých 5 minut na základě informací o zaregistrovaných zařízení. Po update DHCP bude dostávat každé zaregistrované zařízení IP adresy z veřejného rozsahu (147.32.7.0/24 Trojanka). Výhledově je v plánu dynamická konfigurace DHCP serveru, takže se změny v konfiguraci projeví okamžitě (tedy z pohledu klienta samozřejmě až po nejbližší žádosti o DHCP adresu). Standardní doba platnosti neregistrované adresy je jedna hodina.

Pokud uživatel zadá do registračního formuláře nesmysly, může administrátor zařízení zablokovat. Zablokované zařízení dostává IP adresy opět z přivátního rozsahu (172.16.11.32/27 Trojanka) a uživatel se dostane na webu pouze na stránku, kde je informován o zablokování svého zařízení a kontaktních informacích na správce. Třetím speciálním stavem je "smazané" zařízení a chování je obdobné jako pro blokované zařízení jen IP jsou přidělovány z jiných rozsahů (172.16.11.64/27 Trojanka)

Registrace se samozřejmě "netýkají" WiFi sítí (Eduroam, WiFiFJFI), protože tam je zařízení automaticky zaregistrováné při přihlášení uživatele k této síti. Z tohoto důvodu je také potřeba mít WiFi sítě na zvláštních VLANách (pro Eduroam by se to ještě dalo vyřešit bez VLAN, ale u WiFiFJFI to bez VLAN nejde). Vzhledem k samostatně routovaným VLANám pak mají tyto sítě i vlastní IP rozsahy - pro Eduroam (147.32.11.0/24 Trojanka), pro WiFiFJFI (172.16.21.0/24 Trojanka).

Ještě je nutné zajistit, aby blokovaná resp. smazaná zařízení něměla přístup ani přes WiFiFJFI a Eduroam sít. Pro první z nich je vyhrazen rozsah 172.16.41.0/24 (172.16.41.32/27 blokované, 172.16.41.64/27 smazané), pokud klient dostane IP z tohoto rozsahu, zobrazi se místo autentizačního formuláře informační hláška s kontakty na správce. V Eduroam síti to bude fungovat podobně jako pro normální zásuvky - blokované / smazané zařízení dostane IP z privátního rozsahu (172.16.31.32/27 blokované, 172.16.31.64/27 smazané) a opět se mu na webu zobrazí pouze informace o tom, že nemá povolen přístup do sítě FJFI.

Použité komponenty

Registrace / dohledání speciálních zařízení

U počítačů, notebooků, PDA, ... by neměla registrace dělat problém, protože tyto zařízení obsahují web browser, který je k tomu potřeba (drobný problém může nastat, pokud byl počítač zařazen do domény a nebyla předtím provedena registrace). Jiné je to pro ostatní zařízení jako jsou například síťové tiskárny. Ty je potřeba registrovat předem (MAC adresa bývá většinou u síťového rozhraní uvedena) nebo je potřeba nastavit statickou IP adresu z přiděleného rozsahu.

V případě, že MAC není známa a ani nelze nakonfigurovat ručně statickou IP, potom pro dohledání zařízení mohou posloužit logy DHCP serveru, v horším případě by mohl hledání usnadnit seznam zařízení podle typu výrobce nebo také běžící zařízení v rozsahu neregistrovaných zařízení (prozatím 172.16.11.0/24).

Řešení stížnosti / blokací

  • neplatné údaje
  • IDS detekce
  • stížnost od abuse@cvut.cz
  • odblokování zařízení

Možnosti zabezpečení proti neoprávněnému přístupu

  • současné řešení + informace o problematických registrací z monitorovacího daemona arpmon
  • povolení routovaní na CISCO pouze adres přidělených od DHCP (nutné precizní zařazení do VLAN - netriviální resp. trošku pracné, ale možné realizovat)
  • autentizace LAN klientů přes RADIUS (nemožné realizovat bez switchů s podporou RADIUS autentizace)